Plusy i minusy domu parterowego

Dom parterowy ma wiele zalet. Jednak wciąż dużo większą popularnością cieszą się domy przynajmniej o dwóch kondygnacjach. Zatem, czy warto budować dom parterowy?

Wydatki i oszczędnośćdom parterowy

Wybudowanie domu parterowego jest tańsze niż piętrowego. Szczególnie jeżeli chcemy wybudować dom niewielki, do 150 m2. Dodatkowo budowa domu parterowego jest szybsza. Co prawda musimy wykonać wykopy oraz fundamenty o większej powierzchni i przewidzieć wydatki związane z dużą powierzchnią dachu. Natomiast dom parterowy jest łatwiejszy w realizacji, co zmniejsza możliwość błędów wykonawczych. Oszczędzamy czas przede wszystkim dlatego, że nie musimy stawiać wysokich rusztowań, ani wykonywać schodów.

Jaka działka pod dom parterowy?

Działka może być ograniczeniem w wybudowaniu wymarzonego domu. Często jest mniejsza niż chcemy, a dodatkowo podłużna. Warto wspomnieć, że niestety wymagania domu parterowego są spore. „Do postawienia jednopoziomowego budynku potrzebna jest większa działka, niż do zbudowania piętrowego tej samej wielkości. Decydują o tym duża powierzchnia zabudowy domu parterowego, a także konieczność zapewnienia silnie związanemu z ogrodem budynkowi atrakcyjnych otwarć i widoków”. Dlatego warto zainwestować w większą działkę, na której będziemy mogli postawić dom z ogrodem.